Jaki wybrać beton na fundament?

Jaki beton na fundament wybrać? To pytanie, które bardzo często pada gdy podejmiemy decyzję o budowie domu. Wybór odpowiedniego betonu na fundamenty to bardzo ważny moment.

Rosnące ceny za materiały budowlane powodują sporo pytań, a szczególnie to, jaki jest koszt betonu na fundament. W końcu to podstawowy materiał, bez którego nie można ukończyć budowy domu.

Dlatego podpowiemy Ci, jaki wybrać materiał i ile może wynieść jego zakup.

jaki beton na fundament

Co to jest beton?

Beton powstaje wtedy, gdy wymiesza się ze sobą kilka różnych surowców – cement, wodę i kruszywa.

Czasami stosowane są również dodatki chemicznych domieszek, ale nie stanowią więcej niż 5% masy cementu.

Zauważ, że do wykonania fundamentów zazwyczaj wykorzystywany jest tzw. beton z gruszki. Ten materiał ma ciekłą konsystencję, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne i równomierne rozłożenie na całej powierzchni.

Polecamy: Ile kosztuje gruszka betonu?

Czym w takim razie jest ta gruszka? To po prostu betonomieszarka, służąca do transportu betonu o klasie konsystencji S3.

Zazwyczaj z tej metody i sposobu przewozu korzysta się wtedy, gdy niemożliwy jest samodzielny wyrób mieszanki betonowej na placu budowy.

Rodzaje i klasa betonu na fundamenty

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej klasy betonu, jednak nie musisz się tym samodzielnie zajmować, bo odpowiada za to konstruktor oraz projektant.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka klasa betonu najlepiej nadaje się do domów jednorodzinnych bądź określonych przestrzeni.

Zazwyczaj przy pomocy gruszki możesz przetransportować chudy beton o konsystencji S3. Taki budulec dobrze sprawdzi się, jako warstwa wyrównawcza.

Oprócz tego m.in. klasy C12/15 (B15), C16/20 (B20), C20/25 (B25) oraz C25/30 (B30) sprawdzą się do budowy fundamentów, posadzek, ścian, stropów, nadproży, a także jako płyty fundamentowe i inne elementy nośne.

Jaki wybrać gotowy beton na fundament?

Chcesz wiedzieć, jaki będzie najlepszy beton na fundament? W tym przypadku istotne jest zastosowanie odpowiedniej klasy betonu, czyli B20, który ma oznaczenie C16/20. Ten rodzaj spełnia wszystkie kluczowe wymagania, dotyczące konsystencji, wytrzymałości i ściskanie betonu.

Dodatkowo sprawdzi się w różnych środowiskach. Zwróć również uwagę na wielozadaniowość tej klasy. W końcu sprawdzi się nie tylko na fundament, ale też na słupy, ściany budynku, wieńce, stropy, schody, ławy fundamentowe i  płyty fundamentowe.

Jaki jest średni koszt betonu na fundament?

Wykonanie fundamentów może pochłonąć sporą część budżetu, jaki jest przeznaczony na początkowy etap budowy. Jednak wiele zależy od tego, na jaką klasę się zdecydujesz.

Jeśli postawisz na zalecany rodzaj, czyli B20, to cena w zależności od lokalizacji mieści się w przedziale od 250 do 300 zł/m3 brutto.

Zwróć uwagę na to, że rejon, z którego zamawiasz gotowy beton, ma spore znaczenie, co przede wszystkim wynika z kosztów utrzymania pojazdów, zróżnicowanych cen surowców, kosztów transportu oraz konkurencji, jaka panuje na lokalnym rynku.

Jeśli decydujesz się na beton z gruszki, to do kosztów materiałów, musisz również doliczyć kwotę za transport. W tym przypadku cena waha się między 400 a 1000 zł. Tak duża różnica wynika z wielu czynników – ceny paliwa, pojemności betonomieszarki oraz dystansu, jaki jest między wytwórnią a placem budowy.

Niekiedy podawana jest jedynie kwota netto za gotowy beton. W takim przypadku musisz doliczyć również podatek VAT 23% lub 8%. Dokładna wartość jest uzależniona od tego, jak sprzedaż zakwalifikuje betoniarnia – w przypadku sprzedaży materiałów budowlanych obowiązuje stawka 23%, ale usługi budowlane wynoszą 8%.

Parametry betonu na fundament

Dla każdego betonu można wyróżnić 3 najważniejsze parametry, które mają ogromne znaczenie podczas wybierania wersji na fundament. W końcu w znaczący sposób wpływają na trwałość betonu.

1. Wytrzymałość na ściskanie betonu

Podczas wyboru betonu na fundament konieczne jest to, żebyś wziął pod uwagę to, jaki będzie nacisk na ten element.

Najlepiej określenie wytrzymałości przedstawiają parametry B15, B20 oraz B25. Niekiedy możesz się również spotkać ze starymi oznaczeniami C16/20.

2. Klasa konsystencji

Kolejny ważny parametr podczas dobierania betonu jest określany przy pomocy litery S oraz cyfry.

Zazwyczaj do budowy domu jednorodzinnego wykorzystywany jest beton S3 bądź S4.

Poznaj właściwości każdego z tych wariantów, a później zdecyduj się na ten, który jest lepiej dopasowany do budynku.

3. Klasa ekspozycji

Wiele czynników naturalnych ma wpływ na ekspozycję betonu – może to dotyczyć np. obecności zasiarczanej wody.

Kluczowe znaczenie ma także to, że fundamenty przeważnie są łączone ze zbrojeniami, dlatego odpowiednia klasa ekspozycji pozwoli skutecznie zapobiec postępowaniu korozji.

Ile potrzeba betonu na fundament?

Dokładna ilość betonu jest uwzględniona w projektach domów jednorodzinnych i innych budynków. Trudno jest dokładnie ustalić, ile będziesz potrzebować tego materiału. W końcu zależy to od tak wielu czynników np. grubości wylewki fundamentowej oraz powierzchni.

Jednocześnie nie będziesz mieć problemów z oszacowaniem ostatecznej ilości, bo wystarczy, że wyliczysz pole powierzchni, a później pomnożysz to przez grubość wylewki. Pozwoli Ci to nie tylko na uzyskanie ważnej informacji, ale również oszacowanie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Dla przykładu możesz zabrać prostokątny budynek o bokach 6 i 5 m, którego pole powierzchni wynosi 30 m2. Jeśli założysz, że wylewka fundamentowa ma mieć 30 cm grubości, to wystarczy, że pomnożysz 30 m2* 0,3 m, co daje 9 m3.

Dzięki temu wiesz, że potrzebujesz właśnie 9 m3 betonu, to znowu pozwala Ci obliczyć koszty tego budulca, które będą mieściły się w przedziale między 2250 a 2700 zł. Z pewnością ułatwi Ci to planowanie kosztorysu, a może nawet wpłynie