Beton na posadzkę – jaki jest najlepszy?

Jaki beton na posadzkę jest najlepszy? To zależy od tego w jakim miejscu chcesz zrobić posadzkę. Ten artykuł został podzielony na kilka części i dowiedz się z niego jaki beton jest najlepszy na posadzkę w różnych typach budynków i pomieszczeń.

Wybór odpowiedniego betonu na posadzkę to wcale nie jest łatwa decyzja. Tym bardziej że do dyspozycji masz tak różne materiały pod względem składu, klasy itp. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki beton na posadzkę, to najlepsze rozwiązanie w Twoim przypadku.

Skorzystaj z naszej pomocy i wybierz odpowiedni materiał – dopasowany m.in. do zastosowania.

Zastanawiasz się, jaki beton na posadzkę w garażu będzie dobry? Zalecamy beton b25 (c20/25) lub b30 (c25/30).

Wysoka odporność tych mieszanek na oleje i rozpuszczalniki sprawia, że to idealne rozwiązanie. Sprawdź, jaki beton sprawdzi się również w innych częściach Twojego domu.

Jaki beton na posadzkę w domu?

Marzysz o podkreśleniu industrialnego stylu w swoim domu lub w ogródku? Beton to idealne rozwiązanie, które nadal cieszy się ogromną popularnością. Oczywiście nie musisz zostawiać takiego surowego wyglądu – wybór należy do Ciebie.

Jaki beton na posadzkę w domu poradzi sobie z częstym użytkowaniem? Wiele zależy od tego, gdzie chcesz wylać mieszankę, ponieważ decyduje to o tym, jak dużą wytrzymałością ma wyróżniać się beton. W domu zalecamy stosowanie poniższych klas betonu:

  • Klasy betonu C16/20 – to beton o średniej wytrzymałości, który nadaje się do stosowania na posadzki w pomieszczeniach o niskim obciążeniu, takich jak sypialnie czy biura.
  • Klasy betonu C20/25 – to beton o wyższej wytrzymałości, który nadaje się do stosowania na posadzki w pomieszczeniach o większym obciążeniu, takich jak kuchnia, łazienka bądź hall.
  • Klasy betonu C25/30 – to beton o najwyższej wytrzymałości, który może być stosowany na posadzki w pomieszczeniach o bardzo dużym obciążeniu, takich jak garaż i piwnica.

beton na posadzkę jaki najlepszy

Jaki beton na posadzkę przemysłową?

Posadzka przemysłowa musi być odporna na obciążenia mechaniczne, działanie skrajnych temperatur, a także na kontakt z różnymi związkami chemicznymi. Dlatego zalecane jest stosowanie specjalnej mieszanki betonu, która poradzi sobie w trudnych warunkach. Tym bardziej że musi też być odporna na kruszenie i ścieranie, a przy tym wyróżniać się wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa.

Jeśli tylko podłoże spełnia wszystkie te wymogi, to może być wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, magazynach, supermarketach, centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, chłodniach, centrach logistycznych itp.

W takim razie, jaki beton na posadzkę przemysłową jest w stanie poradzić sobie z dużą eksploatacją? Przede wszystkim zalecamy wybór betonu o niskim wskaźniki skurczu, czyli tzw. beton nisko-skurczowy. Najczęściej te cechy ma materiał o klasie C20/25 np. z dodatkiem cementu CEM I, CEM II bądź CEM III. Ogromne znaczenie ma też właściwy skład betonu wykorzystywanego na posadzkę przemysłową, a przede wszystkim brak dodatków popiołów lotnych, ponieważ mogłyby doprowadzić do odparzeń na powierzchni betonu.

Gdy zastanawiasz się, jaki beton na posadzkę jest najlepszy w halach produkcyjnych, magazynach itp., to musisz zwrócić uwagę na zbrojenie. Najczęściej stosowany jest fibrobeton – to masa betonowa ze stalowymi włóknami. Taki dodatek sprawia, że posadzka jest odporna na ścieranie, ściskanie, niską temperaturę, korozję oraz obciążenia dynamiczne.

Jaki beton na posadzkę w warsztacie?

W miejscach pracy np. w warsztatach betonowa posadzka bardzo rzadko jest dodatkowo pokryta wierzchnią warstwą, czyli np. płytkami. Sprawia to, że materiał musi być jeszcze bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy działanie środków chemicznych. Dodatkowo podłoga musi być łatwa w pielęgnacji, co pozwoli na pozbycie się niebezpiecznych zabrudzeń.

Jaki beton na posadzkę w warsztacie warto wybrać? Polecamy mieszankę o klasie C16/20 lub C20/25 o półsuchej bądź gęstoplastycznej konsystencji. Zdecyduj się też na warstwę betonu o grubości od 8 do 22 cm, którą musisz jedynie wypoziomować, wyszlifować i zawibrować. Taka posadzka z pewnością zadowoli Cię pod względem wytrzymałości i wyglądu.

Jeśli obawiasz się, że betonowa posadzka w warsztacie będzie zbyt chłonna, to możesz ją dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy farby akrylowej lub epoksydowej. Dobrym rozwiązaniem będzie też zatarcie materiałem mineralnym i zabezpieczenie polimerowymi bądź żywicznymi impregnatami. Taka ochrona z pewnością przyda się w pomieszczeniach, gdzie podłoże jest narażone na ścieranie, a także na działanie substancji chemicznych np. olejów i rozpuszczalników.

Czym kierować się przy wyborze betonu na posadzkę?

Podczas wybierania betonu na posadzkę musisz wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. To właśnie one decydują o dopasowaniu mieszanki do poziomu eksploatacji, zastosowania oraz sposobu pielęgnacji. Sprawdź, czym kierować się podczas decydowania się na odpowiednią klasę mieszanki, a nie będziesz już zastanawiać się, jaki beton na posadzkę będzie najlepszy.

  • Obciążenie i nacisk – pamiętaj, że im większe obciążenie na beton, tym sprawdzi się wyższa klasa betonu. Dlatego zastanów się, czy dana przestrzeń będzie często użytkowana przez ludzi, samochody, zwierzęta lub inne maszyny.
  • Poziom wilgotności – w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci konieczne jest stosowanie konkretnego rodzaju betonu, który jest odporny na wilgoć i pleśń. Szczególnie dotyczy to łazienki oraz kuchni, gdzie dobrym rozwiązaniem jest m.in. beton epoksydowy.
  • Czas schnięcia betonu – niektóre rodzaje betonu potrzebują więcej czasu na wyschnięcie w porównaniu do innych mieszanek. Jeśli masz napięty harmonogram prac, to koniecznie o tym pamiętaj, choć jednocześnie nie powinno to być jedyne kryterium, jakie weźmiesz pod uwagę.
  • Wygląd betonu – jeśli chcesz wylać posadzkę w domu, a jednocześnie nie chcesz jej przykrywać farbą, to podczas wyboru kieruj się walorami estetycznymi. Ciekawym rozwiązaniem jest np. polerowany beton lub architektoniczny, który może przypominać kamień bądź drewno.