Ile betonu potrzeba na fundament, a ile na strop?

Ile betonu potrzeba na fundament? Ile betonu na strop? Wiele osób zadaje sobie takie pytania kiedy zapadnie decyzja o budowie domu. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Chcesz zbudować fundamenty i stropy? W takim razie niezbędne jest zastosowanie dopasowanej mieszanki fundamentu. Dlatego jeszcze przed budową wiele ludzi zastanawia się, ile potrzeba tego materiału, ponieważ ma to wpływ na ostateczny budżet.

Niezwykle pomocne jest wykorzystanie kalkulatora objętości betonu. Przygotowaliśmy też dla Ciebie wygodną instrukcję, która znacznie ułatwi Ci ustalenie potrzebnej ilości betonu.

ile betonu na fundament

Ile betonu potrzeba na fundament?

Jeśli chcesz zacząć od ustalenia odpowiedniej ilości betonu na fundament, to możesz skorzystać z prostego, a przy tym uniwersalnego kalkulatora, który pozwoli Ci określić kubik betonu.

W tym przypadku wystarczy pomnożyć długość, szerokość oraz wysokość stropu.

1. Płyty fundamentowe – ile potrzeba betonu?

Obliczenie ilości betonu na płyty fundamentowe jest niezwykle proste.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na przykłady – jeśli płyta fundamentowa ma wymiary 12m x 12m x 0,2m, to na jej wykonanie potrzeba ok. 28,8 m3 betonu.

Ta sama sytuacja jest w innym przykładzie, gdzie płyta fundamentowa ma wymiary 10m x 10m. Wtedy powierzchnia wynosi równo 100 m2 – tę wartość trzeba jeszcze pomnożyć przez grubość płyty np. 0,2m. Wówczas wiesz już, że do wykonania fundamentów potrzeba 20 m3 betonu.

2. Ławy fundamentowe – ile potrzeba betonu?

Ilość betonu w przypadku ławy fundamentowej trzeba obliczyć w inny sposób w porównaniu do płyty.

Choć może Ci się wydawać, że wzór jest dość skomplikowany, to jednak bez problemu go uprościsz, a i tak otrzymasz dokładne dane.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę grubość, długość, szerokość oraz wysokość ławy.

Powierzchnię ławy fundamentowej poznasz, gdy zastosujesz się do dwuetapowych obliczeń:

  1. Wyliczenie zewnętrznej powierzchni – pierwszy krok jest podobny jak w przypadku płyty fundamentowej i stropów. Dlatego niezbędne jest pomnożenie wszystkich wartości, np. ława fundamentowa o zewnętrznych rozmiarach 8m x 8m przy wysokości 0,3m ma objętość 19,2 m3.
  2. Wyliczenie wewnętrznych rozmiarów – w przypadku, gdy ława fundamentowa ma 7,7m x 7,7m, to uzyskasz wartość 17,79 m3. Na sam koniec wystarczy, że odejmiesz pierwszą wartość od drugiej, a w efekcie uzyskasz powierzchnię ławy fundamentowej, czyli w tym przypadku 1,41 m3.

Pamiętaj o tym, że otrzymany wynik jest orientacyjny i zazwyczaj ostatecznie ława jest nieco mniejsza przez zbrojenia. Jednak podczas obliczania ilości betonu te wartości nie są brane pod uwagę. Tym bardziej że specjaliści zawsze zalecają stosowanie zapasu obliczeniowego.

Ile betonu potrzeba na strop?

1. Strop Teriva – ile betonu potrzeba?

Gotowy beton na strop możesz obliczyć, jeśli tylko znasz parametry budowanej konstrukcji.

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na szerokość, długość i wysokość. Znów warto posiłkować się przykładem.

Załóżmy, że strop Teriva ma wymiary 10m x 10m, a tym samym jego powierzchnia wynosi 100 m2.

Do obliczenia pojemności potrzebujesz jeszcze trzeciej wartości, czyli wysokości.

Jeśli strop ma 20 cm (0,2m), z czego 5 cm to warstwa, jaką ma wylewka, to otrzymasz wynik 5 m3. Gdy tylko podzielisz to przez powierzchnię, to bardzo szybko zauważysz, że na każdy 1 m2 powierzchni stropu przypada 0,05 m3 betonu.

Oczywiście znów przydatny jest kalkulator objętości betonu, a także pomiary i informacje zawarte w dokumentacji projektowej. Pozwoli Ci to obliczyć, ile kubików betonu potrzebujesz do wylania tej mieszanki na całej powierzchni.

Warto skorzystać również z uniwersalnych wytycznych dla stropów Teriva, a dzięki nim nawet nie jest konieczne wykorzystanie kalkulatora objętości betonu. Zgodnie z tymi zasadami:

  • średnie zużycie betonu wynosi 8 m3 na 100 m2 stropu Teriva I, co wskazuje na to, że wystarczy jeden kubik betonu na pokrycie ok. 12,5 m2 jego powierzchni;
  • średnie zużycie betonu na strop Teriva II to ok. 10 m3 na 100 m2, a więc jeden kubik betonu wystarczy na 10 m2 tego stropu;
  • średnie zużycie betonu na strop Teriva III to 10 m3 na 100 m2, tym samym wiesz, że jeden kubik wystarczy do pokrycia 10 m2 tego typu stropu.

2. Strop monolityczny – ile betonu potrzeba?

Kolejnym rodzajem jest strop monolityczny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile betonu potrzebujesz, to przede wszystkim poznaj powierzchnię konstrukcji.

Jeśli strop ma 100 m2 powierzchni, a jego grubość wynosi 17 cm (0,17m), to konieczne jest pomnożenie tych dwóch wartości.

Zgodnie z obliczeniami dowiesz się, że zużycie betonu wynosi 17 m3 na 100 m2 stropu.

W momencie, gdy chcesz obliczyć ilość betonu potrzebnego na wylanie stropu monolitycznego na 1 m2, to wystarczy otrzymaną wartość podzielić przez 100, co ostatecznie daje 0,17 m3.

Zatem każdy kubik betonu umożliwia pokrycie 5,88 m2. Oczywiście ta metoda jest uniwersalna, więc możesz ją dopasować do klasy betonu, a przede wszystkim do grubości stropu monolitycznego.

3. Strop Ackermana – ile betonu potrzeba?

Kolejnym popularnym rodzajem jest strop Ackermana – wśród zalet tego rozwiązania jest lekkość przy jednoczesnym zachowaniu dużej sztywności.

W tym przypadku nie jest też konieczne wykorzystanie grubej warstwy betonu.

Standardowo wystarczy już tylko 4 cm wylewki nadbetonu.

Wówczas kalkulator objętości betonu prezentuje się w ten sposób: przy wymiarach stropu 10m x 10m x 0,004m średnie zużycie betonu wynosi 4 m3.

Wówczas jeden kubik mieszanki wystarczy do pokrycia 25 m2 powierzchni nadbetonu.

Jaki beton wybrać na fundament?

Wiesz już, jak obliczyć potrzebną ilość betonu na fundament.

Warto również określić, jakie parametry powinien mieć ten materiał, żeby był dopasowany do danego budynku.

Ogromne znaczenie ma klasa betonu, jego wytrzymałość, a także żywotność ławy.

Zazwyczaj zalecana jest mieszanka betonowa B20 – zgodnie z wcześniejszymi oznaczeniami, to C 16/20.

Pamiętaj o tym, że wszystkie informacje dotyczące klasy betonu znajdziesz w dokumentacji projektowej. Został tam też uwzględniony rodzaj zbrojenia oraz wymiary fundamentów.

Gdy szukasz trwałego materiału, to zwróć uwagę na klasę ekspozycji, która powinna wynosić XC2.

Dzięki temu zużycie betonu nie wpłynie na jego jakość. Kolejnym istotnym parametrem jest odporność na ściskanie przynajmniej 20 MPa.

Gdy weźmiesz pod uwagę wskazane oznaczenia, to z pewnością wybierzesz właściwy beton, a tym samym zadbasz maksymalną funkcjonalność i bezpieczeństwo powstałego budynku.