Ile kosztuje gruszka betonu w 2024 roku? Aktualna cena za beton z gruszki

W pędzie rosnących cen wiele osób zastanawia się ile kosztuje gruszka betonu. Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów bez którego trudno byłoby ukończyć większość projektów budowlanych.

Mieszanka betonowa jest prosta w przygotowaniu i w przypadku prostych prac budowlanych większość osób decyduje się na użycie zwykłej betoniarki. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych prac zwykła betoniarka to za mało.

Z tego artykułu dowiesz się wiele przydatnych informacji o betonie z gruszki.

ile kosztuje beton z gruchy

Czym jest beton z gruszki?

Beton z gruszki jest standardową mieszanką betonową o ciekłej konsystencji.

Tzw. gruchę najczęściej wykorzystuje się do transportu betonu o klasie konsystencji S3, który powstaje w specjalnych wytwórniach betonu towarowego. Sama „grucha” to po prostu betonomieszarka, czyli najważniejszy element betonowozu.

Rodzaje i klasy betonu z gruchy

Kiedy przygotowanie mieszanki betonowej na miejscu jest niemożliwe (np. ze względu na wymaganą ilość) wówczas zamawia się beton z gruszki.

Mimo że za wybór klasy betonu odpowiada konstruktor lub projektant, to warto żebyś orientował się jaki beton gdzie najlepiej się nadaje oraz jaką dokładnie mieszankę betonową można przetransportować gruszką na plac budowy.

Betonomieszarka najczęściej odpowiada za dowóz mieszanki, którą charakteryzuje konsystencja S3, do której zaliczamy chudy beton wykorzystywany do budowy warstw wyrównawczych – klasy C8/10 (B10), C12/15 (B15) – a także beton wykorzystywany do budowy fundamentów, posadzek, ścian, stropów, nadproży, płyt fundamentowych oraz pozostałych elementów nośnych – klasy C12/15 (B15), C16/20 (B20), C20/25 (B25), C25/30 (B30), C30/37 (B37).

Przekładając to na zrozumiałe dla każdego słowa, gruszką można transportować między innymi następujące rodzaje betonu: beton architektoniczny, beton posadzkowy, beton wodoszczelny, beton szybkowiążący czy beton mrozoodporny.

Cena betonu z gruszki w 2024 roku

Jak dobrze wiesz ceny materiałów budowlanych w ostatnich latach mocno wzrosły i nie inaczej wyglądają ceny betonu.

Cena gruchy betonu to koszt średnio od 200 do 340 zł brutto za m3 (kubik).

Na cenę wpływa wiele elementów, ale kluczowe znaczenie mają klasa betonu oraz rejon kraju.

Dlaczego rejon ma takie znaczenie? Chodzi głównie o koszt utrzymania pojazdów oraz zróżnicowany koszt surowców, dlatego cena zależy od wielu czynników.

Orientacyjny cennik betonu z gruchy BRUTTO za 1 metr sześcienny (ostatnia aktualizacja: Czerwiec 2022):

  • Beton klasy C8/10 (B10): 195-246 zł/m3
  • Beton klasy C12/15 (B15): 229-258 zł/m3
  • Beton klasy C16/20 (B20): 235-270 zł/m3
  • Beton klasy C20/25 (B25): 250-300 zł/m3
  • Beton klasy C25/30 (B30): 270-310 zł/m3
  • Beton klasy C30/37 (B37; dawniej B35): 290-340 zł/m3

Orientacyjne ceny zostały podane z uwzględnieniem podatku VAT 23%, ale można spotkać się także z podatkiem VAT 8% – wówczas cena za beton z gruchy będzie nieco niższa. Zależy to od kwalifikacji sprzedaży jaką stosuje dana betoniarnia. Sprzedaż materiałów budowlanych obowiązuje stawka 23%, natomiast usługi budowlane już tylko 8%.

Do ceny betonu z gruchy należy doliczyć dodatkowy koszt transportu, który może różnić się w zależności od wybranej firmy. Na cenę naturalnie wpływa koszt paliwa, pojemność betonomieszarki oraz dystans między wytwórnią a placem budowy. Tak więc dowóz betonu może pochłonąć dodatkowo od 400 do nawet 1000 zł w przypadku transportu na większe odległości.

Jaka jest pojemność gruszki z betonem?

Zwykle maksymalna pojemność przeciętnej gruszki z betonem to około 10 m3, ale najczęściej transportowane jest około 8m3 ze względu na prawo, które nie pozwala przekroczyć 8 ton nacisku na jedną oś pojazdu.

8m3 betonu to inaczej 8000 litrów. Ile waży beton z gruszki? Średnio 1m3 betonu waży około 2,3 tony więc łatwo wyliczyć, że przeciętna „betoniarka” przewozi aż ponad 18 ton mieszanki betonowej.

O czym trzeba pamiętać przy zamawianiu gruszki z betonem?

Przede wszystkim pamiętaj, że beton nie powinien zbyt długo oczekiwać na wylanie, ponieważ może to pogorszyć jego właściwości.

Przez cały czas, od uzupełniania gruszki betonem aż po sprawną wylewkę, bęben betonowozu musi być stale aktywny – dzięki temu uzyskana masa będzie jednorodna, a jej właściwości nie ulegną pogorszeniu przez długi czas.

Pamiętaj również o gabarytach przeciętnego betonowozu! Większy sprzęt może mierzyć blisko 10 metrów długości, prawie 3 metry szerokości, a także 4 metry wysokości. Zastanów się czy takie auto będzie w stanie bez problemu dojechać na plac budowy.

Kolejnym ważnym elementem betonomieszarki jest jej masa, która może ważyć nawet 30 ton. Zastanów się czy betoniarnia będzie w stanie dostarczyć beton na plac budowy. Grząski i nieutwardzony teren niejednokrotnie zatrzymał niejeden betonowóz.

Ile kosztuje wynajem pompy do betonu w 2024 roku?

Niektóre betoniarka posiadają wbudowane pompy – nazywane są pompogruszkami. Jednak czasami zdarza się, że betonowóz nie jest w stanie podjechać pod miejsce wyładunku. Wtedy najczęściej wykorzystuje się samobieżne pompy do betonu w których długość wysięgnika pozwala przepompować mieszankę betonową nawet na odległość 50 metrów.

Cena za wynajem pompy do betonu zależy od formy rozliczenia ustalonej przez betoniarnię. Zdarza się, że betoniarnia liczy sobie za przepompowaną objętość mieszankiceny zaczynają się od 20 zł za m3. W tej formie rozliczenia czasami nawet długość wysięgnika ma znaczenie.

Jednak najczęściej można spotkać się z rozliczeniem za przepracowany czas – cena wynosi minimum 200 zł za godzinę pracy pompy do betonu.