Jak połączyć stary beton z nowym? Metody 2024

Jak połączyć stary beton z nowym? Chcesz odnowić betonową konstrukcję lub podjazd? W takim razie możesz połączyć starą warstwę z nowszą, a dzięki temu uzupełnisz ubytki, dziury czy rozkruszone elementy.

Beton idealnie się do tego nadaje, dlatego jest chętnie wykorzystywany do drobnych bądź większych prac remontowych. Dowiedz się zatem, jak połączyć stary beton z nowym, aby powierzchnia była trwała i dobrze związana.

jak połączyć stary beton z nowym

Jak przygotować stary beton do nałożenia nowej warstwy?

Bardzo ważnym etapem łączenia starego betonu z nowym jest przygotowanie powierzchni.

Zacznij od zszorstkowania betonowej nawierzchni, a także usunięcia wszelkich luźnych części.

Z pewnością przyda Ci się do tego druciana szczotka, młotek do wiórów oraz sprężone powietrze bądź czysta woda pod ciśnieniem.

Dzięki temu dokładnie umyjesz odsłoniętą powierzchnię betonu. Po prostu indywidualnie dopasuj metodę czyszczenia do potrzeb danego podłoża.

Zastanawiasz się, dlaczego przygotowanie podłoża jest tak ważne? Tylko czysta nawierzchnia sprawi, że nowy beton będzie dobrze przylegał do starej warstwy.

Gdy już dokładnie oczyścisz tę nawierzchnię, to możesz przystąpić do aplikacji środka wiążącego.

Pamiętaj o tym, że proces czyszczenia starego podłoża może potrwać nawet kilka dni.

W końcu beton musi być całkowicie suchy, zanim nałożysz środek wiążący. Dlatego zacznij od zebrania luźnych fragmentów, a później usuń wszystkie zabrudzenia np. ślady po oleju, farbie itp.

Jaki środek wiążący do łączenia starego i nowego betonu?

Bardzo ważnym preparatem do łączenia starego i nowego betonu jest klej, który pełni funkcję środka wiążącego.

Do dyspozycji masz kilka odmian tych produktów np. chemiczne mieszanki.

Popularnym rozwiązaniem jest SBR beton, który ma mlecznobiały kolor, a do tego zawiera aż 55% substancji stałych.

Poza tym w dość krótkim czasie pozwala na związanie świeżego betonu ze starą warstwą tego materiału.

Możesz go nawet zastosować do cienkiej warstwy tynku.

W obu przypadkach wystarczy zaledwie 45 minut, żeby środek wiążący zastygł i połączył beton.

Jako środek starzejący oraz w cementowych farbach wodnych sprawdzi się także nieemulgujący PVA. To dość powszechny preparat.

Jaki klej do betonu warto wybrać?

Jako środek wiążący najlepiej sprawdzi się klej, który pozwoli na połączeniu kilku elementów przy zerowych wskaźnikach suchości i czasu schnięcia.

Podczas wybierania kleju pamiętaj też o tym, żeby kierować się wielkością i grubością betonu, a także obszarem, na jaki chcesz go nałożyć.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest lateks akrylowy, ponieważ jest stały aż w 45%.

Warto podkreślić, że ten środek ma wyższy poziom lepkości niż inne kleje wiążące.

Poza tym jest dużo mocniejszy w porównaniu do zawiesin akrylowych lub PVA.

Jednocześnie jest łatwy w użyciu i odporny na działanie promieni UV.

Te właściwości z pewnością zachęcają do wybrania lateksu akrylowego, choć nie jest to jedyna opcja z tak dobrymi parametrami.

Tym bardziej że ta substancja ma jedną wadę – koaguluje pod wpływem wysokich temperatur i ekstremalnych działań mechanicznych.

Jak aplikować nową warstwę betonu?

Koniecznie zapoznaj się z instrukcją środka, który chcesz nałożyć na stary beton. Dzięki temu stworzysz odpowiednią mieszankę – dostosowaną do zastosowania oraz danej substancji wiążącej. Poza tym zyskasz pewność, że obie warstwy dobrze się połączą.

Najlepiej, jeśli podzielisz stary beton na kilka mniejszych części i będziesz stopniowo aplikować środek wiążący oraz nowy beton. Dlatego niekiedy ten proces trwa nawet kilka miesięcy. Oczywiście wiele zależy od tego, jak dużą powierzchnię chcesz wyremontować.

Zwróć także uwagę na to, że stary beton wcale nie musi mieć wysokiej jakości. Jeśli tylko dobrze go oczyścisz, to z pewnością dobrze się sprawdzi. Tak naprawdę kluczowe znaczenie ma nowa warstwa, bo to ona ma być solidna, odporna na nacisk, niekorzystne warunki atmosferyczne, zabrudzenia i działanie środków chemicznych.

Czym kierować się przy wyborze systemu rekonstrukcji betonu?

Zwróć uwagę na to, że sam proces rekonstrukcji betonu może być dość skomplikowany. Poza tym każdą naprawę musisz rozpatrywać w indywidualny sposób.

Potrzebne są też dokładne oględzin, co pozwoli Ci na ustalenie przyczyny powstałych szkód oraz rozmiarów tych uszkodzeń.

Dopiero wtedy będziesz mógł określić tryb dalszego postępowania.

Wówczas koniecznie weź pod uwagę rodzaj i sposób wykorzystywania danego podłoża bądź konstrukcji.

Istotne jest też ustalenie rodzaju obciążenia i nacisku na beton.

Określ, w którym miejscu doszło do uszkodzenia konstrukcji – na pionowej czy poziomej płaszczyźnie, a może na zewnątrz lub wewnątrz.

Ma to bezpośredni związek z warunkami eksploatacji remontowanego obiektu – odpornością na warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie środowiska itp.

Dużo łatwiejszy jest remont płaskiej powierzchni z betonu np. podjazdu czy chodnika. W takim przypadku prace naprawcze są dużo szybsze, a Ty nie będziesz mieć problemów z wybraniem mieszanki na nową warstwę betonu, środka wiążącego oraz systemu rekonstrukcji.