Jak usunąć stary klej z betonu? Sprawdzone metody 2024

Chcesz oczyścić betonowe podłoże w garażu, na podjeździe czy też w warsztacie? Niektóre zanieczyszczenia mogą sprawić Ci sporo problemów. Szczególnie dotyczy to starego kleju, który zalega na betonie. Co zrobić w takiej sytuacji? Do wyboru masz kilka skutecznych metod – poznaj je i sprawdź, jak usunąć stary klej z betonu.

Czy można usunąć stary klej z betonu?

Oczywiście możesz usunąć stary klej z betonu, ale musisz dopasować odpowiednią metodę do rodzaju kleju, jego ilości, rozmieszczenia, a także stanu betonu. Jeśli tylko weźmiesz pod uwagę wszystkie te kwestie i przetestujesz kilka z polecanych przez nas metod, to z łatwością pozbędziesz się starego kleju z betonowej powierzchni.

jak usunąć stary klej z betonu

4 najskuteczniejsze sposoby na usunięcie z betonu starego kleju

W 2024 roku masz do dyspozycji sporo skutecznych metod, dzięki którym usuniesz stary klej z betonu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów – niektóre z nich wykonasz nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi. Sprawdź, jak usunąć stary klej z betonu!

Gorące powietrze lub para wodna

Niektóre rodzaje kleju nie są zbyt odporne na działanie wysokiej temperatury. W takim przypadku możesz naprawdę łatwo pozbyć się śladów po zaschniętym kleju z betonu. Wystarczy, że te stare plamy podgrzejesz do temperatury, w jakiej klej staje się miękki i możliwy do usunięcia. Bez problemów możesz do tego wykorzystać suszarkę do włosów czy nawet generator pary. Pamiętaj jednak o tym, by zachować ostrożność, bo zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia betonu.

Rozpuszczalniki chemiczne

Na betonowej powierzchni widoczne są ślady po naprawdę twardym i dobrze zaschniętym kleju? W takim przypadku gorące powietrze będzie niewystarczające, dlatego konieczne jest wykorzystanie bardziej profesjonalnych środków. Proponujemy Ci użycie chemicznych rozpuszczalników np. acetonu, benzyny ekstrakcyjnej bądź też specjalnych zmywaczy klejów. Jakie działanie mają te substancje? Powodują rozpuszczenie starego kleju od betonowej powierzchni, co ułatwia usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy metalowej szpachelki.

Podczas stosowania chemicznych rozpuszczalników weź pod uwagę zalecenia producenta i chroń betonową powierzchnię. Inaczej może dojść do uszkodzenia tej powierzchni.

Domowe środki na ślady po kleju

Jak usunąć stary klej z betonu? Wykorzystaj produkty, które z pewnością masz w domu! Ich działanie bardzo często jest zaskakująco skuteczne, a przy tym nie wymaga wykorzystywania mocnych, chemicznych substancji. Istnieje kilka składników, które mogą Ci pomóc w pozbyciu się śladów po kleju, ale szczególną uwagę zwróć na poniższe produkty.

  • Ocet lub sok z cytryny – to naturalne środki kwasowe, które rozpuszczają klej, a tym samym ułatwiają jego usunięcie. Wystarczy, że nasączysz stary klej sokiem z cytryny lub octem, a następnie pozostawisz na kilkanaście minut. Po tym czasie spróbuj delikatnie zeskrobać klej przy pomocy szpachelki bądź płaskiego noża.
  • Sól lub cukier – kolejnym przykładem jest sól oraz cukier, które mogą zadziałać niczym papier ścierny. Po prostu posyp klej wspomnianymi produktami, a później pocieraj szmatką bądź gąbką. Dzięki temu pozbędziesz się warstwy kleju, ale uważaj, żeby przy okazji nie zdrapać też betonu.
  • Woda utleniona – możesz też spróbować usunąć stary klej z betonu przy pomocy wody utlenionej, która jest silnym utleniaczem. Tym samym powoduje rozkładanie i topienie kleju, a to znacznie ułatwia pozbycie się tego zanieczyszczenia. Wylej niewielką ilość wody utlenionej na ślady po kleju i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie usuń resztki przy pomocy szpachelki. Jeśli plama jest bardzo uporczywa bądź gruba, to powtórz tę czynność nawet 3 razy. Pamiętaj, tylko żeby później spłukać betonową powierzchnię czystą wodą. Podczas pracy z wodą utlenioną załóż też rękawiczki ochronne, ponieważ ta substancja jest drażniąca dla skóry.

Mechaniczne usuwanie starego kleju

Nadal widoczne są drobne ślady po starym kleju? Zatem skorzystaj z kolejnej polecanej przez nas metody. Wykorzystaj mechaniczne urządzenia typu frezarka, szlifierka lub wiertarka z diamentową tarczą i w ten sposób pozbądź się uporczywych zabrudzeń. Skrobanie, szlifowanie bądź frezowania to dobra metoda, dzięki której masz też pewność, że betonowa powierzchnia pozostanie gładka. Zachowaj jednak należytą ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia betonu. Ze względu na pył i odpryski przyda Ci się też maseczka oraz okulary ochronne.

Jakie narzędzia są potrzebne do usunięcia kleju z betonu?

Do usunięcia starego kleju z betonu przydadzą Ci się nie tylko specjalistyczne lub domowe substancje. Niezbędne są też narzędzia, przy pomocy których pozbędziesz się resztek kleju – bez obaw o uszkodzenie betonowej powierzchni. Zaopatrz się w metalową szpachelkę, dzięki której usuniesz małe ilości kleju. Zamiast szpachelki możesz też wykorzystać płaski nóż. Jeśli nie masz szlifierki bądź frezarki, to spróbuj papierem ściernym zetrzeć starą warstwę kleju. Jeszcze szybciej oczyścisz betonową powierzchnię przy pomocy narzędzia oscylacyjnego z nasadką do skrobania.