Jak zabezpieczyć beton przed wilgocią? Sprawdzone domowe sposoby

Jak zabezpieczyć beton przed wilgocią? Długotrwałe oddziaływanie wody na betonową powierzchnię może prowadzić do uszkodzenia, pękania oraz rozwoju pleśni.

Właśnie z tego powodu tak ważne jest zabezpieczenie betonu przed wilgocią. Szczególnie musisz o tym pamiętać, jeśli samodzielnie pracujesz z betonem.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów, dzięki którym betonowa powierzchnia będzie jeszcze trwalsza, a przede wszystkim odporna na niszczycielskie działanie wody.

jak zabezpieczyć beton przed wilgocią

5 sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie betonu przed wodą

Poznaj 5 najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie betonu przed wodą i wilgocią.

Możesz z nich skorzystać z domowych warunkach – bez obaw o wysokie koszty.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że betonowa powierzchnia właściwie chroniona, to możesz też skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykona to za Ciebie.

1. Malowanie betonu

Jednym z najprostszych sposobów na zabezpieczenie betonu przed wilgocią jest malowanie go specjalnymi farbami i powłokami. Na rynku istnieje całkiem sporo specyfików, które są przeznaczone do stosowania na betonowych powierzchniach.

Gdy chcesz zabezpieczyć beton przed wilgocią właśnie przy pomocy farby bądź specjalnej powłoki, to musisz postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Przed malowaniem upewnij się, że beton jest czysty i suchy. Następnie nałóż wybrany specyfik.

Malowanie betonu nie tylko chroni go przed wilgocią, ale także nadaje estetyczny wygląd powierzchni. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie dopasowana do wyglądu domu lub innej przestrzeni.

2. Impregnat do betonu

Impregnaty do betonu są skutecznym sposobem zabezpieczenia go przed wilgocią. Zastanawiasz się, jak działają te preparaty? Przede wszystkim impregnat do betonu tworzy na jego powierzchni ochronną barierę, która zapobiega wnikaniu wody.

Warto wybrać produkt o niskiej lepkości, który dokładnie wniknie w strukturę betonu. Przed jego użyciem koniecznie sprawdź, czy powierzchnia betonu jest czysta i sucha.

Nakładanie impregnatu do betonu jest naprawdę proste. Wystarczy Ci wałek bez włosia bądź natrysk. Dzięki temu masz pewność, że nałożysz równą warstwę preparatu, a w ten sposób ochronisz całą powierzchnię z betonu.

3. Nakładanie powłok hydroizolacyjnych

Kolejna metoda zabezpieczenia betonu przed wodą polega na nałożeniu powłoki hydroizolacyjnej. To naprawdę popularna metoda, która jest wykorzystywana nie tylko w przypadku betonu, ale również innych, chłonnych powierzchni.

Zwróć uwagę na to, że powłoki hydroizolacyjne mogą być dostępne w różnej formie – płynnej lub w postaci płyt. Do samodzielnego użytku szczególnie polecamy płynne powłoki hydroizolacyjne, bo po prostu są łatwiejsze do nakładania.

Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, tak również przed rozpoczęciem procesu nakładania powłoki hydroizolacyjnej niezbędnej jest dokładne oczyszczenie i wysuszenie betonowej powierzchni. Następnie zapoznaj się z instrukcją od producenta. Pamiętaj jednak, że ta metoda może wymagać wykorzystania specjalistycznych narzędzi, dlatego nie zawsze jest zalecana do domowego użytku.

4. Użycie silikonowych uszczelniaczy

Silikonowe uszczelniacze są przydatne do zabezpieczania betonowych powierzchni, szczególnie w miejscach, gdzie mogą występować szczeliny lub przerwy.

Tego typu uszczelniacze tworzą elastyczną barierę, która uniemożliwia wnikanie wody. Dzięki temu zyskujesz solidne zabezpieczenie dla tej powierzchni, co przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy jedynie uzupełniasz braki w betonowej powierzchni.

Przed użyciem uszczelniacza, należy dokładnie oczyścić i wysuszyć powierzchnię betonu. Następnie można nałożyć uszczelniacz wzdłuż szczelin lub przerw, starając się uzyskać równomierne pokrycie.

5. Odprowadzanie wody

W przypadku betonowych powierzchni, które znajdują się na zewnątrz, ważne jest także odpowiednie odprowadzanie wody, aby zapobiec zalewaniu tej powierzchni.

Zastanawiasz się, jak możesz to zrobić? Niezbędne jest wtedy stworzenie prawidłowego spadku terenu, który skieruje wodę z dala od betonu.

Dodatkowo można zainstalować system drenarski, a ponieważ z jego pomocą skierujesz wodę do specjalnych rur odprowadzających. Tym samym zyskasz naprawdę dobre zabezpieczenie wody przed wodą.

Jednocześnie warto korzystać z tej metody razem z np. impregnatem lub farbą. To znacznie zwiększy trwałość zbudowanej przez Ciebie powierzchni.

Dlaczego ważne jest zabezpieczenie betonowej powierzchni przed wodą?

Zastanawiasz się, czy naprawdę warto zabezpieczyć betonową powierzchnię? Sprawdź, dlaczego to jest takie ważne, a później skorzystaj z jednej z polecanych przez nas metod.

Zapobieganie uszkodzeniom strukturalnym

Gromadzenie się wody w betonie może powodować jego rozszerzanie się w wyniku zamarzania, co prowadzi do pęknięć i odspajania powierzchni. Wilgoć może również wpływać na proces hydratacji cementu, co osłabia wytrzymałość betonu. Zabezpieczenie powierzchni przed wodą minimalizuje ryzyko tych uszkodzeń i utrzymuje beton w dobrym stanie.

Zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów

Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów itp. Te mikroorganizmy mogą nie tylko osłabić strukturę betonu, ale także wpływać negatywnie na zdrowie. Jak to możliwe? Po prostu mogą powodować powstawanie alergii i problemów z drogami oddechowymi. Zabezpieczenie betonu przed wilgocią utrudnia rozwój tych szkodliwych organizmów.

Walory estetyczne

Pomalowanie betonowej powierzchni sprawi, że ta przestrzeń będzie wyglądać jeszcze lepiej. Poza tym z łatwością dopasujesz beton do estetyki otoczenia. Dodatkowo nie będziesz mieć problemów z pozbyciem się plam lub innych zabrudzeń, a tym samym przestrzeń wokół domu, ścieżka ogrodowa czy przydomowy parking będą się prezentowały jeszcze lepiej.

Trwałość betonu na wiele lat

Beton jest popularnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość i długowieczność. Jednak wilgoć może skrócić jego żywotność, dlatego zabezpieczenie przed wilgocią pomaga w zachowaniu doskonałego stanu. W ten sposób możesz też  zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości, bo nie będą potrzebne częste naprawy czy konserwacja.