Jak zrobić beton wodoszczelny? Poradnik krok po kroku 2024

Szukasz sprawdzonej metody, jak zrobić beton wodoszczelny? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a samodzielna budowa basenu, tarasu czy nawet stawianie fundamentów, stanie się znacznie łatwiejsze, a uzyskana konstrukcja na pewno będzie szczelna. Przekonaj się, jak w kilku krokach można znacznie poprawić właściwości betonu.

Czym jest beton wodoszczelny?

Beton wodoszczelny to taki, którego wodoszczelność została zaklasyfikowana na poziomie W8 lub wyższym.

Dla porównania klasyczny beton klasyfikowany jest w tej skali na poziomie W2 lub co najwyżej W6, zatem na pewno nie gwarantuje odpowiedniej szczelności.

Dlatego nie należy wykorzystywać go do wykonania basenu czy do produkcji ścieków.

jak zrobić beton wodoszczelny

Jak powstaje beton wodoszczelny? Instrukcja krok po kroku

Uzyskanie wodoszczelnego betonu to nie taka prosta sprawia, gdyż jest to uzależnione głównie od takich aspektów jak:

  • rodzaj wybranej mieszanki betonowej i składników w niej zawartych;
  • od mieszanki, która zapewnia jak najmniejszą porowatość betonu, gdyż minimalizuje to działanie wody na beton;
  • zadbanie o prawidłowe proporcje składników;
  • zastosowanie odpowiednich akcesoriów i uszczelniaczy – najczęściej do uzyskania betonu wodoszczelnego wykorzystuje się impregnaty, mieszanki uszczelniające czy domieszki dodawane do betonu.

Kluczową rolę może odegrać zagęszczenie betonu przy pomocy takich składników jak żwir i piasek.

Krok 1. – Wybór betonu

Na samym początku należy wybrać taki rodzaj betonu, który pozwoli uzyskać oczekiwaną szczelność. Najczęściej wybierany jest beton o klasyfikacji W8 – zapewnia oczekiwaną skuteczność w niemal każdej sytuacji.

Świetnie sprawdzi się nawet do budowy basenu czy podziemnych garaży. Innym wyborem może być też beton o klasyfikacji W10 – ten wybór cechuje się już znacznie wyższą ceną i częściej wybierany jest do zaawansowanych prac.

Tutaj uwaga, bo wybierając taki rodzaj betonu, musisz mieć pewność, że dopasowane zostało bardzo dobre kruszywo. W niektórych sytuacjach możliwe jest zastosowanie betonu o klasyfikacji W12, który cechuje się absorpcją wody poniżej 1%.

Krok 2. – Wybranie domieszki uszczelniającej

Po wybraniu betonu należy poświęcić jeszcze kilka chwil na dopasowanie odpowiedniej domieszki uszczelniającej.

Wybór jest dość duży, dlatego przedstawimy kilka przykładowych dodatków, które warto wybrać, oto one:

  • wodoodporne dodatki uszczelniające – jeśli będziesz budować konstrukcje, które bardzo często będą miały kontakt z wodą, to taki wybór może okazać się najrozsądniejszy; preparat uszczelniający ma za zadanie skutecznie zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią, a przy tym też nie przepuszczać wodę; trzeba przyznać, że dodatki tego typu najczęściej wybierane są w przypadku samodzielnego wyrabiania materiałów oraz tworzenia obiektów czy konstrukcji;
  • szkło wodne – zwane też szkłem w płynie; zawiera w swoim składzie tlenek metalu alkalicznego, który jest rozpuszczalny w wodzie, dodatkowo cechuje się właściwościami związanymi z uzyskiwaniem początkowej twardości w krótkim czasie;
  • hydroizolujące domieszki betonowe – kolejną naszą propozycją, którą możesz wybrać, aby zwiększyć szczelność betonu, są specjalne hydroizolanty; taki preparat ma odpowiadać za zmniejszenie porowatości oraz przepuszczalności, co z kolei obniża współczynnik dyfuzji. Zazwyczaj takie domieszki dostępne są w formie sypkie, dzięki czemu można je łatwo i szybko dodać do betoniarki.

Krok 3. – Przygotowanie betonu

Teraz należy poświęcić całą uwagę na odpowiednie przygotowanie betonu. Właściwa proporcja składników to klucz do sukcesu – dzięki temu unikniemy pęknięć czy rys.

Jak zrobić beton wodoszczelny? Oto polecane proporcje w przypadku betonu W8:

  • cement – 25 kg;
  • piasek i żwir – najlepiej ok. 40 litrów piasku oraz 80 litrów żwiru;
  • woda – 10-12 litrów; proporcje związane z ilością zastosowanej wody mogą różnić się w zależności od producenta;
  • domieszka uszczelniająca – jej zadaniem jest dodatkowe zmniejszenie porowatości betonu, a tym samym zwiększenie poziomu wodoszczelności; podczas dobierania proporcji koniecznie dostosuj się do zaleceń producenta.

Taka proporcja pozwoli na uzyskanie ok. 150 litrów betonu wodoszczelnego.

Krok 4. – Mieszanie betonu

Kolejnym krokiem jest wymieszanie składników, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Zmieszaj ze sobą wszystkie suche substancje – cement, piasek i żwir. Jeśli chodzi o mieszankę uszczelniającą, tutaj zwróć uwagę na zalecenia producenta. Następnie stopniowo dodawaj wodę i cały czas mieszaj składniki, aż do momentu powstania jednolitej i odpowiednio lepkiej konsystencji.

Zastosowanie betonu wodoszczelnego

Ze względu na wyższą cenę betonu wodoszczelnego, fachowcy decydują się na wykorzystywanie go jedynie w określonych sytuacjach – głównie w przypadku, gdy istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że konstrukcja będzie narażona na częsty lub bezustanny kontakt z wilgocią bądź też bezpośrednio z wodą.

Wodoszczelny beton znajduje szerokie zastosowanie w różnych projektach budowlanych, oto kilka z nich:

  • Fundamenty – beton wodoszczelny jest idealnym materiałem do budowy fundamentów, szczególnie w obszarach narażonych na wilgoć czy podtopienia.
  • Baseny – niewątpliwe obowiązkowe staje się stosowanie betonu wodoszczelnego podczas budowania basenów czy fontann, a także wszystkich konstrukcji, które są związane z wodą.
  • Tarasy i balkony – jeśli planujesz budowę tarasu lub balkonu, beton wodoszczelny również może okazać się rozsądnym wyborem.

Gdzie jeszcze warto wykorzystać beton wodoszczelny? Wykorzystywany jest również przy oczyszczalniach ścieków, tunelach, oczkach wodnych, podziemnych garażach oraz piwnicach narażonych na duże gromadzenie się wilgoci.