Jaki beton na strop wybrać? Najlepszy beton na strop

Jaki beton na strop wybrać? Wybór systemu stropowego to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu jedno- lub wielorodzinnego.

Tym bardziej że długość stropu, a szczególnie jego trwałość mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.

Dlatego od lat do budowy wykorzystywany jest beton. Użycie właściwych szalunków oraz mieszanki betonowej dopasowanej do rodzaju stropu pozwoli postawić dom zgodny z założeniami projektowymi.

jaki beton na strop

Jakie beton na strop jest najpopularniejszy w 2023 roku?

Najważniejsze jest to, żeby klasa betonu wykorzystanego podczas budowy stropu wyróżniała się odpornością i wytrzymałością na ściskanie. Dlatego wartość mieszanki betonowej powinna wynosić min. 20 MPa.

W standardowych przypadkach wybierany jest beton B20, czyli C16/20, ale i tak musisz zadbać o to, żeby maksymalnie dopasować daną klasę do wybranego rodzaju stropu. Wtedy zyskasz pewność, że budynek będzie bezpieczny, solidny i trwały.

Zwróć także uwagę na rodzaj danego materiału np. beton towarowy, co jest odgórnie określane w projektach.

Jak wybrać najlepszy beton na strop?

Jednym z trendów budowniczych jest to, żeby wybierać nowocześniejsze wersje betonu na strop. W porównaniu do klasycznych mieszanek wyróżnia się szybkim twardnieniem.

Dzięki temu już następnego dnia ekipa budowlańców może przystąpić do kolejnych prac, co jest sporym ułatwieniem i pozwala trzymać się ustalonego harmonogramu prac.

Zwróć też uwagę na to, że niektóre wersje betonu na strop twardnieją nawet w 4 godziny, a to zapewnia naprawdę duże oszczędności pieniędzy.

Ze względu na właściwości oraz wagę obecnie najczęściej wybierany jest strop monolityczny.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej stropu na dach kluczowe znaczenie ma również postawienie na taki typ materiału, który jest dostosowany do danego rodzaju stropu. Dzięki temu jest dostosowany nie tylko to jego budowy, ale przede wszystkim do jego przeznaczenia.

Jakie są rodzaje stropów?

1. Strop monolityczny

Podczas budowy domów jednorodzinnych zazwyczaj jest wybierany strop monolityczny. Poza tym jest układany w budynkach o nieregularnym kształcie i dużej rozpiętości podpór.

Strop płytowy monolityczny wymaga indywidualnego dobrania zbrojenia – zazwyczaj zajmuje się tym projektant, a wszystkie szczegóły są zapisane w specjalnej dokumentacji.

Kluczowe znaczenie ma jedynie to, żeby kierować się obciążeniem, rozmiarem oraz sposobem podparcia stropu. Wzięcie pod uwagę tych kilku czynników z pewnością ułatwi wybranie odpowiedniej klasy betonu.

Przede wszystkim specjaliści zalecają, żeby w przypadku stropu monolitycznego decydować się na beton o minimalnych wartościach B20 – według starych klasyfikacji jest to C16/20.

Choć oczywiście możesz też postawić na beton o lepszej klasie, szczególnie jeśli takie są zalecenia projektanta.

2. Strop gęstożebrowy

Strop gęstożebrowy na belkach częściowo prefabrykowanych jest stosowany w budynkach o regularnych kształtach. Zazwyczaj w tym przypadku rozpiętość podpór wynosi do 7 m.

Dlatego wymaga odpowiedniego wzmocnienia ścian działowych – jednak dotyczy to jedynie sytuacji, gdy mają przebiegać równolegle do belek.

3. Strop żelbetowy

Podczas budowy stropu gęstożebrowego najważniejsze jest zastosowanie właściwej konstrukcji zbrojenia, użycie właściwych szalunków i mieszanki betonowej.

W przypadku takich konstrukcji zazwyczaj stosowany jest beton samozagęszczający, ponieważ daje to pewność właściwego zagęszczenia mieszanki wokół zbrojenia. To jedna z podstawowych zasad podczas pracy przy budowie stropu żelbetowych.

Zauważ, że stosowanie mieszanki samozagęszczającej ma jedną istotną zaletę – skutecznie eliminuje powstawanie rys wokół prętów zbrojeniowych.

4. Strop drewniany

Strop drewniany jest przeznaczony do domów wykonanych z drewna.

Choć może też być wykorzystywany w murowanych budynkach np. jako strop poddasza.

Ważne jest tylko to, że takiej przestrzeni nie można wykorzystać na cele mieszkalne.

5. Strop z płyt kanałowych

Masz dom o bardzo prostych kształtach oraz rozpiętości podpór mniejszej niż 6 m? W takim razie dobrym rozwiązaniem będzie strop z płyt kanałowych.

Ten rodzaj charakteryzuje się sporą elastycznością, ponieważ umożliwia nieco późniejsze podjęcie decyzji o ostatecznym umiejscowieniu ścian działowych.

Pamiętaj o tym, że w przypadku stropu z płyt kanałowych jego szerokość i długość powinna odpowiadać wymiarom modułowym pojedynczych płyt.

Jaki beton na strop Teriva?

Strop Teriva to jeden z rodzajów stropu gęstożebrowego, który wyróżnia się wykorzystaniem prefabrykatów np. belek kratownicowych. Przede wszystkim są one rozkładane między ścianami budynku.

W przypadku tego stropu najlepiej sprawdzi się klasa betonu co najmniej B20, choć wielu specjalistów zaleca stosowanie betonu B25.

Podczas budowy stropu Teriva grubość nie jest kluczowym czynnikiem, ponieważ zazwyczaj wynosi od 3 do 5 cm.

Dzięki temu stropy są naprawdę lekkie, a tym samym sprawdzą się najlepiej w miejscach, gdzie nie ma dużego obciążenia.

Dlatego najważniejsze jest to, żeby już na etapie projektowania dokładnie zastanowić się nad zastosowaniem stropu.