Jaki beton pod słupy wiaty wybrać?

Chcesz zbudować wiatę garażową? Zatem pamiętaj o tym, żeby słupy, które podtrzymują zadaszenie, były solidne i dobrze przytwierdzone do podłoża. Najlepiej, gdy w tym celu wykorzystasz beton o odpowiedniej klasie, który będzie dostosowany do rodzaju podłoża, wielkości wiaty oraz obciążenia, czyli liczby sprzętów i samochodów.

Przekonaj się, jaki beton pod słupy wiaty wybrać, abyś mógł cieszyć się maksymalnie wytrzymałą konstrukcją.

Budowa słupów wiaty – jaka klasa betonu sprawdzi się najlepiej?

Gdy zastanawiasz się, jaki beton pod słupy wiaty wybrać, to zdecyduj się na popularną klasę betonu C20/25 (B25).

Ten rodzaj betonu świetnie sprawdzi się w przypadku jednostronnej wiaty, a poza tym jest łatwy w obróbce i wyjątkowo trwały.

Jeśli chcesz, żeby słupy były jeszcze bardziej wytrzymałe i odporne np. na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, to możesz też zdecydować się na beton C25/30 (B30).

Taka klasa wyróżnia się jeszcze większą odpornością, co jest ważne np. na osłoniętym terenie, gdzie wiata jest narażona na działanie silnych wiatrów.

jaki beton pod słupy wiaty wybrać

Dlaczego warto wybierać beton podczas budowy słupów wiaty?

Zastanawiasz się, czy warto stosować betonowe stopy fundamentowe podczas budowania wiaty garażowej? Zdecydowanie to najlepszy wybór, ponieważ ten materiał jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

Warto o tym pamiętać, gdyż wiata nieustannie jest narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych typy deszcz, wiatr bądź śnieg. Beton o dopasowanej klasie jest w stanie bez problemów poradzić sobie z tymi warunkami, a przy tym nie musisz obawiać się uszkodzenia tej powierzchni.

Oczywiście to nie koniec atutów, jakie wyróżniają betonowe stopy fundamentowe. Warto też zwrócić uwagę na pozostałe zalety tego materiału. Jedną z nich jest łatwość w utrzymaniu czystości. Nie musisz też obawiać się prac konserwacyjnych, bo beton nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a pomimo tego i tak jest trwały.

W przypadku budowy wiat garażowych ważne jest także to, że beton radzi sobie nawet z dużym obciążeniem. Dlatego sprawdzi się zarówno jako stopy fundamentowe, jak i podłoże, na którym można zaparkować samochodem. Jeśli chodzi o betonowe stopy, to masz pewność, że solidna podstawa poradzi sobie z ciężarem dachu oraz śniegu.

Najważniejsze wskazówki podczas budowania wiaty

Budowanie wiaty garażowej wymaga odpowiedniego przygotowania, dzięki temu zyskasz pewność, że ta przestrzeń spełni Twoje oczekiwania i będzie maksymalnie funkcjonalna. Dlatego przed rozpoczęciem prac pamiętaj o dokładnym zmierzeniu terenu. Przede wszystkim weź pod uwagę:

  • wymiary podstawy, czyli rozstaw zewnętrzny słupów,
  • wysokość słupów,
  • wymiary całkowite zadaszenia.

Oprócz tego znaczenie ma przygotowanie podłoża, na którym chcesz zamontować wiatę. Zanim przejdziesz do kolejnych prac, zadbaj o to, żeby oczyścić ten teren, oznaczyć go, a także wygładzić, aby podłoże było płaskie, gdy już wylejesz beton. Pamiętaj też o oznaczeniu miejsc, gdzie umieścisz betonowe słupy, na których staną słupy wiaty – metalowe lub drewniane.

Podłoże wiaty musi też być utwardzone np. przy pomocy wylewki betonowej lub kostki brukowej. Możesz również zacząć od wylania samych stóp betonowych w miejscach, gdzie mają być osadzone słupy wiaty.

Pamiętaj, że w przypadku wykonywania stóp w trawie bądź w glebie, to należy je wpuścić na ok. 3-5 cm nad powierzchnię ziemi. Szczególnie jest to ważne, jeśli chcesz wykorzystać drewniane słupy. Wówczas nawet w razie deszczu belki nie będą zanurzone w wodzie.

Gdy już przygotujesz stopy betonowe, to musisz wpuścić kotwy, które mają dopasowaną szerokość. Do dyspozycji masz również regulowane modele.

Jak przygotować stopy fundamentowe z betonu?

Czym są stopy fundamentowe? Wyróżniają się tym, że są wpuszczone w ziemię na głębokość 80-100 cm. Dzięki temu zapewniają konstrukcji należytą stabilność. Niekiedy stopy są całkowicie zanurzone w ziemi, ale lepiej, jeśli nieco wystają ponad jej powierzchnię. Jak już wspomnieliśmy, warto o tym pamiętać, jeśli planujesz budowę drewnianej wiaty.

Prawidłowe przygotowanie stopy fundamentowej z betonu dotyczy również zanurzenia kotew w betonie, gdy materiał jest jeszcze świeży. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, to beton zastygnie i nie będziesz mieć możliwości prawidłowego zamocowania kotew w stopie fundamentowej.

Jeśli zastanawiasz się, ile stóp fundamentowych potrzeba podczas budowania wiaty, to kieruj się przede wszystkim liczbą słupów nośnych. Zależy to również m.in. od wielkości wiaty, jaką chcesz postawić.

Jaki beton wykorzystać do budowy słupów wiaty?

Wybór odpowiedniego rodzaju betonu to kolejny aspekt, o którym musisz pamiętać podczas budowania wiaty. Najczęściej wybierany jest beton konwencjonalny, który stanowi mieszankę cementu, piasku, żwiru oraz wody. Taka substancja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.

Jaki jeszcze beton możesz wybrać? Dobrze sprawdzi się również beton wzmocniony włóknem szklanym, który składa się z cementu, piasku, żwiru, wody oraz włókna szklanego. To właśnie dodatek włókna szklanego sprawia, że beton jest jeszcze bardziej wytrzymały i odporny na pękanie. Niekiedy dodawana jest też żywica.

Jak zwiększyć trwałość betonu podczas budowy słupów wiaty?

Beton będzie wyróżniał się największą trwałością, jeśli do jego produkcji zostaną wykorzystane wysokiej klasy składniki. Kluczowe znaczenie ma też zachowanie odpowiednich proporcji, dzięki czemu beton będzie miał właściwą gęstość i klasę.

Choć beton jest trwały i nie potrzebuje dodatkowej pielęgnacji, to i tak możesz zabezpieczyć taką powierzchnię przed wilgocią. W jaki sposób? Dobrze sprawdzą się impregnaty oraz powłoki hydrofobowe, które sprawią, że słupy wiaty z betonu poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach.