Jak zrobić suchy beton? Proporcje, cena, właściwości i zastosowanie

Jak zrobić suchy beton? To pytanie pada bardzo często w Internecie, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć konkretnie na to pytanie.

Suchy beton w workach lub samodzielnie przygotowana mieszanka powstają poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszywa, dodatków, a także niewielkiej ilości wody.

W tym przypadku ogromne znaczenia mają odpowiednie proporcje, bo to one umożliwiają uzyskanie właściwej konsystencji oraz różnych klas betonu.

Przekonaj się, jak zrobić suchy beton i jakie właściwości ma ten rodzaj materiału.

Jak zrobić suchy beton?

Do wykonania suchego betonu klasy B10 niezbędne jest stworzenie mieszanki, składającej się z kilku, różnych elementów:

  • 190 kg cementu
  • 840 kg piasku
  • 1230 kg żwiru
  • 150 l wody

Po dodaniu i wymieszaniu tych składników otrzymasz 1 m3 suchego betonu (kubik). Jednak tak naprawdę nie musisz samodzielnie dbać o odpowiednie proporcje i zajmować się tworzeniem tego materiału. Możesz też kupić suchy beton w workach, a wtedy masz pewność, że materiał będzie miał odpowiednią konsystencję, która jest trwała i ma pożądane właściwości.

Tym, co wyróżnia suchy beton, jest niewielka ilość wody, co wpływa na bardziej zwartą formę, cechy stworzonej mieszanki, a także sposób jej wylewania. Nie możesz np. podawać jej przez pompę.

Polecamy: Jak połączyć stary beton z nowym?

Pamiętaj o tym, żeby zagęścić suchy beton przed wylaniem. Nie należy go też polewać wodą, bo może to doprowadzić do wypłukiwania cementu bądź kruszywa.

Niekiedy prowadzi to nawet do szoku termicznego, co mogłoby spowodować pojawienie się zarysowań. Zamiast tego daj betonowi czas, aby mógł pobrać wilgoć z gruntu, co umożliwia skuteczne połączenie z podłożem.

Dopiero po wyschnięciu i utwardzeniu możesz zacząć pielęgnować powierzchnię z suchego betonu poprzez spryskiwanie go wodą.

jak zrobić suchy beton

Jak długo wiąże suchy beton?

Zwarta konsystencja suchego betonu nie wymaga długiego oczekiwania na to, aż mieszanka stanie się twarda. Zatem, jak długo wiąże suchy beton?

Zazwyczaj potrzeba na to ok. 48 godzin, choć oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych oraz temperatury powietrza. Mimo tego, że suchy beton może być twardy już po dwóch dobach, to jednak jest w pełni gotowy dopiero po ok. 28 dniach.

Wtedy będziesz mieć pewność, że podłoże jest trwałe i bez problemu możesz przystąpić do kolejnych prac budowlanych, a do tego beton poradzi sobie nawet z cięższymi przedmiotami czy maszynami.

Zwróć też uwagę na to, że w korzystnych warunkach może się okazać, że suchy beton zwiąże się już po zaledwie 24h, a nie po standardowych 48h. Jednak nie zawsze się tak dzieje, więc lepiej, jeśli na samym początku zachowasz ostrożność. Inaczej może się okazać, że na powierzchni powstaną trwałe deformacje, które mogą wpłynąć na użyteczność przestrzeni.

Największe szanse na szybsze związanie betonu masz latem, ponieważ wysoka temperatura skraca ten czas. Jeśli nie chcesz czekać na wyschnięcie podłoża, a zarazem chcesz mieć pewność, że beton jest już twardy, to możesz skorzystać z kilku metod. Najskuteczniejszym sposobem jest samodzielne dokonanie pomiarów wilgotności betonu np. przy pomocy termohigrometrów.

Więcej na ten temat: Jak szybko wiąże beton? Jak szybko schnie beton?

Jakie zastosowanie ma suchy beton?

Suchy beton ma szerokie zastosowanie, ale ze względu na właściwości i konsystencję tego materiału najczęściej jest wykorzystywany do wyrównywania podłoża oraz jego stabilizacji. Szczególnie chętnie stosowany jest suchy beton pod kostkę, na tarasach, do wyrównania podmurówki czy stabilizowania ogrodzenia. Może nawet zastąpić tradycyjne podłoże, a wówczas wystarczy, że wyłożysz mieszankę wprost na glebę. Choć musisz zdawać sobie sprawę z większej kruchości takiej mieszanki w porównaniu do standardowego betonu.

Suchy beton pod kostkę to nie jest jedyny przykład zastosowania tego materiału. Jeśli tylko sporządzisz odpowiednią mieszankę, to możesz bez problemu wykorzystać go do wykonywania dróg w technologii betonu wałowego RCC. Zastanawiasz się, na czym polega ta technologia? Przede wszystkim umożliwia wykonywanie dróg w bardzo krótkim czasie – należy wziąć pod uwagę odstęp czasu pomiędzy rozpoczęciem prac a dopuszczeniem drogi do użytkowania. Zwróć tylko uwagę, że w tym przypadku suchy beton jest zagęszczany mechanicznie walcami. Dzięki temu gotowa droga ma odpowiednie parametry nawierzchni.

Jakie właściwości ma suchy beton?

Można wyróżnić kilka klas wytrzymałości suchego betonu, co wiąże się z tym, że otrzymana mieszanka może być dopasowana pod względem wytrzymałości na ściskanie. Przy jej wyznaczaniu należy wziąć pod uwagę normę PN-EN 13791. Zazwyczaj suchy beton ma klasę C8/10 (dawniej B10), a także C12/15 (dawniej B15). Dużo rzadziej zdarza się, by suchy beton miał wyższą klasę np. C16/20 (dawniej B20).

Ze względu na niską wytrzymałość suchego betonu, to jest on zaliczany do kategorii tzw. chudych betonów. W związku z tym nie wyróżnia się wysoką wytrzymałością na ściskanie, ale i tak nie wpływa to negatywnie na szerokie zastosowanie tego materiału.

Suchy beton – cena 1m3

Niska cena to jeden z najważniejszych atutów, jaki ma suchy beton. Cena 1 m3 mieści się w granicy od 160 do 220 zł netto za najniższą klasę wytrzymałości. Jeśli zależy Ci za zakupie nieco bardziej wytrzymałej mieszanki, to musisz przygotować się na wzrost kosztów. Wiele zależy też od tego, czy chcesz samodzielnie przygotowywać mieszankę, czy skorzystać z gotowego suchego betonu w workach lub zlecić wykonanie mieszanki zewnętrznej firmie.

Niekiedy cena może wzrosnąć, jeśli materiał trzeba przewieźć z pomocą gruszki. Wtedy musisz również wziąć pod uwagę koszty transportu suchego betonu oraz jego rozładunku. Oczywiście wpływ na cenę ma także rejon, w jakim zamawiasz materiał, ile go jest oraz od oferty wybranej firmy.