Jaki beton na chudziaka? Ekspert podpowiada

Jaki beton na chudziaka? Wybierz beton B10 lub B15. Zwróć także uwagę na gęstość materiału – nie powinna przekraczać 2600 kg/m3.

Chudziak to popularna nazwa chudego betonu, czyli betonu podkładowo-wyrównawczego, z którego pomocą możesz wyrównać fundamenty lub teren pod ławę fundamentową. Bardzo często chudziak jest stosowany jako warstwa podbudowy.

Choć ten rodzaj betonu wyróżnia się niską klasą wytrzymałości na ściskanie, to jednak jest chętnie wykorzystywany niemal na każdej budowie.

Dlatego przekonaj się, jaki beton na chudziaka sprawdzi się najlepiej.

Pozwoli Ci to cieszyć się solidnym podkładem, wykonanym niskim kosztem.

Co to jest chudziak?

Możesz spotkać się z różnymi nazwami, które określają chudziaka np. chudy beton.

Fachowa nazwa „chudziaka” to beton podkładowo-wyrównawczy.

Bezpośrednio wskazuje to na parametry, jakie wyróżniają dane rozwiązanie. Zwróć uwagę na niewielką grubość tego materiału, co sprawia, że nie nadaje się do wykonania elementów, które mają wyróżniać się zwiększoną wytrzymałością.

Poza tym chudziak należy do nienośnych betonów, ma dość specyficzny skład i najczęściej jest wykorzystywany pod fundamenty.

Tym samym umożliwia budowanie podbudowy, która zadba o wyrównanie terenu, co dodatkowo zabezpieczy konstrukcję.

Polecamy: Ile kosztuje gruszka betonu? Aktualna cena za beton z gruszki

Jeśli chudy beton znajduje się pod posadzką, to jest wykorzystywany do wyrównania podłoża gruntowego, wzmacnia zbrojenie i pozwala wykonać obudowę stabilizującą przewody układane w wykopach.

Niekiedy chudy beton jest też stosowany do budowy kominów. W przypadku takich konstrukcji chudziak stanowi podstawę, następnie układane jest zbrojenie, które jest zalewane betonem. Na sam koniec budowany jest fundament pod komin.

Oczywiście możesz również wybrać chudy beton do wyrównania terenu pod taras, szopę, garaż lub pomieszczenie gospodarcze.

Jaki beton na chudziaka?

Zadaniem chudziaka jest uniesienie zbrojenia ław, dzięki czemu drut nie będzie tkwił w ziemi i był właściwie otulony. Tak naprawdę nie jest to jedyne zastosowanie chudziaka, ale w takim przypadku koniecznie postaw na beton B10 lub B15.

Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie chudziaka, to zwróć również uwagę na gęstość materiału. Nie powinna przekraczać 2600 kg/m3. Przy czym średnia wartość tego parametru to ok. 2000 kg/m3.

Jakie proporcje tworzenia chudziaka?

Proporcje, jakie są wykorzystywane podczas tworzenia chudziaka to jedna z najważniejszych cech wyróżniających ten materiał. Przede wszystkim ze względu na mniejszą ilość cementu w porównaniu do betonów o wyższej klasie. Choć chudziak ma w swoim składzie cement, to znajdują się tam również inne dodatki czy kruszywa, co ostatecznie daje mieszankę o płynnej konsystencji. Dla przykładu proporcje stosowane na 1 m3 betonu podkładowo-wyrównawczego mogą wynieść:

  • 1230 kg żwiru,
  • 840 kg piasku,
  • 190 kg cementu,
  • 150 dm3 wody.

Kluczowe jest to, aby podczas przygotowywania chudziaka wykorzystywać niewielką ilość wody. Dzięki temu otrzymasz pożądaną konsystencję, która przypomina mokrą ziemię.

Jak prawidłowo wylewać chudziak?

Obecnie popularne jest stosowanie chudziaka jako podkład pod posadzkę w niepodpiwniczonych domach. W tym przypadku klasa betonu nie musi być najwyższa, ale grubość warstwy chudziaka powinna wynosić ok. 10 cm. Interesuje Cię takie zastosowanie?

Wtedy musisz wykonać 3 kluczowe zadania podczas wylewania chudziaka, czyli:

  • ograniczyć odpływ wody do betonu komórkowego,
  • ograniczyć napływ wody do betonu konstrukcyjnego,
  • wyrównać podłoże.

Jeśli wykonujesz podłogę na gruncie, to warto zastosować folię pod beton podkładowo-wyrównujący. Wtedy zyskasz dobry materiał izolacyjny. Pierwszą warstwę wyłóż bezpośrednio na chudy beton, a drugą na materiał izolacyjny.

Zaleca się także, by warstwa chudziaka nie była cieńsza niż 2 cm. Wartość ta nie powinna przekraczać 10 cm, ponieważ mogłoby to powodować kruszenie betonu przy większym obciążeniu.

Ile czasu schnie chudziak?

Chudziak nie potrzebuje wiele czasu do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj już po 24 godzinach od wylania jest całkowicie suchy. Jednak i tak przed kilka dni nie powinieneś wykonywać kolejnych prac na tej warstwie betonu.

Po upływie ok. 4 dni możesz zacząć chodzić po warstwie suchego chudziaku i zacząć wykonywać kolejne prace budowlane np. zająć się położeniem hydroizolacji.

Jakie wady i zalety ma chudziak?

Jedną z najważniejszych zalet chudziaka jest szerokie zastosowanie tego materiału. Jednak zanim zdecydujesz się na ten rodzaj betonu, poznaj też jego wady. Na pewno istotnym minusem jest niska odporność na ścieranie, co w konsekwencji sprawia, że chudy beton nie może być stosowany do budowy nadproży, schodów oraz innych elementów, gdzie ważna jest wysoka wytrzymałość.

Polecamy: Klasy wytrzymałości betonu – charakterystyka i oznaczenia

Niekiedy problem stanowi też samodzielne przygotowanie chudziaka, ponieważ jest to dość czasochłonne, wymaga doświadczenia i dokładności. W konsekwencji generuje to wyższe koszty robocizny. Dlatego często bardziej opłaca się zamówić gruszkę z gotową mieszanką.

Oczywiście warto także wspomnieć o zaletach betonu podkładowo-wyrównawczego. Wśród nich są m.in.:

  • szerokie zastosowanie,
  • stosunkowo niska cena produktu,
  • właściwości stabilizujące elementy na budowie,
  • możliwość układania pokładzin na nierównym terenie,
  • zdolność do produkcji różnych wersji konsystencji mieszanki,